Planned completion date

Last quarter of the year

Blandit imperdiet consectetur maecenas torquent bibendum duis laoreet volutpat vitae pharetra aliquet aptent integer et euismod massa varius.

Nasza oferta

Obszary naszej specjalizacji

Specjaliści FinLegalTech świadczą kompleksowe wsparcie prawne i regulacyjne dla przedsiębiorców wdrażających innowacyjne rozwiązania na rynku finansowym.

Wspólnicy

FinLegalTech

Aleksandra Kopeć

Wspólnik Zarządzający

Prawnik specjalizujący się w innowacjach na rynku finansowym, w tym w szczególności w rozwiązaniach opartych o technologię blockchain, kryptoaktywach oraz crowdfundingu. Zajmuje się obsługą prawną i doradztwem regulacyjnym zarówno na rzecz nadzorowanych instytucji finansowych (firm inwestycyjnych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, instutucji płatniczych) w procesie cyfrowej transformacji jak również start-upów (głównie z branży FinTech). Obszar praktyki zawodowej obejmuje także kwestie związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Praktyczne doświadczenie zdobywała świadcząc bieżące wsparcie prawne dla wiodących podmiotów rynku finansowego, uczestnicząc w postępowaniach licencyjnych przed Komisją Nadzoru Finansowego oraz postępowaniach przed UOKiK dotyczących naruszenia zbiorowych interesów konsumentów i stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych. Doradzała kilkunastu projektom związanym z rynkiem kryptoaktywów / DeFi zarówno w Polsce jak i za granicą. Zajmowała się też obszarem nadzoru zgodności działalności z prawem jako Inspektor Nadzoru oraz AML Compliance Officer w podmiotach rynku finansowego.

Pracownik naukowy i doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego, gdzie pod kierunkiem prof. Wojciecha Popiołka przygotowuje rozprawę doktorską dot. crowdfundingu inwestycyjnego w prawie Unii Europejskiej. Wykładowca na studiach podyplomowych i LLM.

W 2018 r. została laureatką nagrody im. prof. Waleriana Pańki za wybitne osiągnięcia w nauce, zaś w 2020 r. finalistką konkursu “Rising Stars. Prawnicy - liderzy jutra”Prelegentka polskich i międzynarodowych konferencji naukowych. Autorka licznych artykułów, publikowanych m.in. punktowanych czasopismach, recenzowanych monografiach naukowych oraz na uznanych portalach branżowych takich jak Business Insider, Rzeczpospolita, Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet.

Piotr Żelek

Wspólnik Zarządzający

Radca prawny, specjalizujący się w zagadnieniach regulacyjnych związanych z wdrażaniem i stosowaniem regulacji unijnych w działalności podmiotów rynku kapitałowego oraz podmiotów z sektora usług płatniczych (m. in. AML, CRD/CRR, Rozporządzenie Prospektowe, MAR, MiFID II/MIFIR, ECSP, PRIIP, UCITS V/ZAFI, PSD 2, SEPA), a także w postępowaniach przed Komisją Nadzoru Finansowego. Zajmuje się obsługą prawną oraz doradztwem prawnym m. in. na rzecz domów maklerskich, spółek publicznych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, zagranicznych firm inwestycyjnych oraz instytucji płatniczych. Obszar jego praktyki zawodowej obejmuje również kwestie związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Posiada praktyczne doświadczenie w stosowaniu powyższych przepisów zdobyte w licznych wdrożeniach regulacyjnych, wdrożeniach produktowych, audytach prawnych oraz procesowych, jak również w ramach bieżącego doradztwa na rzecz firm inwestycyjnych, instytucji płatniczych, dostawców usług finansowania społecznościowego oraz towarzystw funduszy inwestycyjnych. Reprezentuje klientów lub doradza klientom w licznych postępowaniach licencyjnych, notyfikacyjnych oraz paszportowych przed Komisją Nadzoru Finansowego (DBR, DIF, DFF), reprezentuje lub wspiera klientów w postępowaniach kontrolnych (DCO, DIB, DIF, DFF). Ponadto reprezentuje klientów z sektora finansowego w postępowaniach przed GIIF, jak również w postępowaniach sądowych w sprawach związanych z ich działalnością.

Członek i koordynator merytoryczny zespołu uznanego w roku 2020 przez Rzeczpospolitą za lidera w sektorze obsługi prawnej rynku kapitałowego.

Prelegent na licznych konferencjach oraz szkoleniach, w tym organizowanych przez Izbę Domów Maklerskich, czy Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (m. in. usługi maklerskie, compliance, crowdfunding, AML/CFT). Autor licznych wypowiedzi medialnych, w tym artykułów publikowanych na uznanych portalach branżowych takich jak Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet, Comparic.

 
Dane kontaktowe

Lorem ipsim dolor sit amet

Ultrices vitae integer et neque, est egestas. Diam non donec mi purus at quis et. Faucibus tincidunt consequat blandit sed metus in. Lectus venenatis eget senectus ornare.

ul. Obozowa 20/lok. U11
01-161 Warszawa
Spaces, Plac Konesera 12
Warszawa
Plebiscytowa 1/6
Katowice
FinLegalTech

Blog

17 lutego 2023

Kserować czy nie kserować, o to jest pytanie. O dopuszczalności kserowania dowodów na styku przepisów ustawy AML i RODO słów kilka.

O tym, że informacje odpowiedniej jakości odgrywają zasadniczą rolę podczas realizacji obowiązków z zakresu AML/CFT, a zwłaszcza obowiązków wynikających z polskiej ustawy AML nie trzeba nikogo […]
30 maja 2022

ECSP – co i dlaczego nie wyszło?

Rozporządzenie 2020/1503 (ECSP) obowiązuje już przeszło pół roku. To z kolei zmusza do pierwszych wniosków dotyczących jego funkcjonowania. Pewne wnioski nasuwa niewątpliwie lektura niedawno opublikowanego raportu […]
15 listopada 2021

Retail Central Bank Digital Currencies (CBDC) – wprowadzenie do zagadnienia

CBDC to akronim wyrażenia Central Bank Digital Currency, co w języku polskim należy tłumaczyć jako cyfrową walutę banku centralnego. Z uwagi na wielość zastosowań i niejednorodną […]